traffic analysis بیونت

اولین باغ وحش میکروب ها در آمستردام

اولین باغ وحش میکروبی دنیا در سه شنبه هفته گذشته در آمستردام گشوده شد. این مجموعه دید جدیدی را نسبت به این جانداران ریز که دو سوم موجودات زنده را تشکیل داده و حیات کره زمین را به خود وابسته کرده اند، فراهم می سازد.

موزه ۱۰ میلیون یورویی (۱۳ میلیون دلاری) میکروپیا (Micropia) در مجاورت باغ وحش Artis Royal آمستردام بر پا شده و مدیر این مجموعه از ۱۲ سال پیش ایده به وجود آوردن میکروب های زنده در یک باغ وحش میکروبی را در سر داشته است.

Haig Balian که فکر می کند ما از قرن ۱۷ (که Antonie van Leeuwenhoek توانست با میکروسکوپ این موجودات ریز را مشاهده کند) تا به حال حیات میکروسکوپی را نادیده گرفته ایم می گوید:

" باغ وحش ها به صورت سنتی تنها یک بخش از طبیعت یعنی جانوران بزرگ را نشان می داده اند. اما امروز ما می خواهیم طبیعت میکروسکوپی را به معرض دید در بیاوریم."

میکروب ها (ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها) اغلب در ارتباط با بیماری ها شناخته می شوند اما در حقیقت آنها برای باقی ماندن حیات هم بسیار مهم هستند و نقش کلیدی را در آینده کره زمین و بشریت ایفا می کنند.

او می گوید:

" میکروب ها همه جا هستند، در نتیجه ما نیاز به میکروب شناس هایی داریم که بتوانند در همه مکان ها فعالیت داشته باشند. به عنوان مثال در بیمارستان ها، تولید غذا، صنایع نفتی و داروسازی."

این موجودات در حال حاضر برای تولید سوخت های زیستی، ایجاد گونه های جدید آنتی بیوتیکی و افزایش بازده محصولات کشاورزی کاربرد دارند. آزمایشات، حاکی از توانایی بالقوه آن ها برای انجام همه کارها از تولید برق گرفته تا تحکیم ساختمان ها و درمان سرطان می باشد.

Balian می افزاید:

" اگر ما علم میکروب شناسی را تنها محدود به چند متخصص این کار کنیم علاقه به این علم هرگز گسترش پیدا نخواهد کرد. ما می خواهیم به بازدیدکنندگان نشان دهیم که چگونه تمام چیزها در طبیعت به هم وابسته هستند و میکروب ها چه نقش بنیادینی در این ارتباطات ایفا می کنند."

بدن هر فرد بالغ حدود ۱.۵ کیلو (۳.۳ پوند) میکروب با خود حمل می کند که بدون آنها زنده نخواهد ماند.

پتری دیش های حاوی میکروب در میکروپیا

پتری دیش های حاوی میکروب در میکروپیا

بیشتر این موزه (که ادعا شده اولین از نوع خود می باشد) مانند یک آزمایشگاه بوده و دارای میکروسکوپ های متعددی است که به صفحات تلویزیونی متصل شده اند. بازدید کنندگان می توانند از پشت شیشه ها به زندگی آزمایشگاهی میکروب ها که در پتری دیش ها و لوله های آزمایش کشت داده شده اند نگاه کنند.

به عنوان مثال با قدم گذاشتن در این موزه، انیمیشنی از بزرگ نمایی به وسیله یک دوربین نشان داده می شود که در آن پس از نشان دادن چشم یک فرد، یک مایت (موجوداتی میکروسکوپی که به گروه کنه‌ ها تعلق دارند و در اماکنی که از رطوبت بالایی برخورهستند، زندگی می‌ کنند) که بر روی پلک زندگی می کند نشان داده می شود. با بزرگنمایی دوربین، باکتری هایی بر روی این مایت مشاهده شده و در نهایت یک ویروس بر روی باکتری قابل تشخیص می شود.

بازدیدکنندگان می توانند تولید مثل میکروب ها را به کمک یک میکروسکوپ سه بعدی که به صورت اختصاصی برای میکروپیا طراحی شده مشاهده کنند یا مدل شبیه سازی شده بزرگی از ویروس ابولا که آفریقای غربی را آلوده ساخته ببینند. علاوه بر این یک اسکنر میکروبی به صورت زنده نشان می دهد که چه مقدار میکروب و در کجای بدن یک بازدید کننده وجود دارد.

بازدیدکنندگان همچنین می توانند با استفاده از یک دستگاه اختصاصی بفهمند که چه مقدار میکروب هنگام بوسیدن بین دو فرد انتقال پیدا می کند.

Balian  اظهار می دارد:

"به عنوان مثال آیا می دانستید که ۷۰۰ گونه میکروبی در دهان شما زندگی می کنند؟ یا ۸۰ نوع قارچ در پاشنه شما وجود دارد؟ بازدید از میکروپیا دید شما را نسبت به جهانی که در آن زندگی می کنید تغییر خواهد داد."

منبع: phys

  • نویسنده : سامان میلانی زاده
  • تاریخ انتشار : 06-10-14
  1. Parisa farahani گفت:

    Kheyli jaleb bub
    Mohemtar az hame karbariye microbshenas ha ke behesh khub eshare shode bud