traffic analysis بیونت

تخلیص DNA از نسخه خطی روی پوست

https://bionet.ir، بیونت، bionet، تخلیص dna

به دست آوردن DNA باستانی کار آسانی نیست. به عنوان مثال تغییرات آب و هوایی و آلودگی‌های باکتریایی فسیل‌ها، به دست آوردن مقدار مناسب مواد ژنتیکی خالص و سالم را بسیار دشوار می‌کند. اکنون دانشمندان منبع جدیدی از DNA باستانی را در نسخه‌های خطی روی پوست یافته اند.

در ادامه همراه بیونت باشید

مواد ژنتیکی به دست آمده از دو نمونه پوست (یکی از صده ۱۶۰۰ و یک از صده ۱۷۰۰) نشان داد که مواد اولیه به کار رفته در این نسخه‌ها پوست گوسفند بوده است و در طول آن قرن جابجایی بزرگی در نژاد گوسفندان در آن قسمت از انگلیس رخ داده است. این تغییر از نژاد لاغرتر که ساکن مناطق مرتفع با صورت‌های مشکی بودند به نژاد گوشتی، ساکن مناطق کم ارتفاع شکل گرفته است.

برای قرن‌ها تمدن‌ها به پوست‌های کشیده، خشک شده و نازک بزها، گوسفندان، خوکها و گاو‌ها به عنوان کاغذی برای ثبت وقایع تکیه داشته‌اند. تلاش‌های پیشین برای به دست آوردن DNA از نسخه‌های پوستی نتایج خوبی به دنبال نداشت اما با استفاده از تکنولوژی توالی یابی جدید، اکنون دانشمندان موفق شده اند تا DNA را از نسخه‌های خطی (مانند سندی که در Lancashire انگلیس از قرن ۱۶ام باقی مانده و در بالا به آن اشاره شد) به دست بیاورند. نتایج حاصل از این تحقیق در مجله Philosophical Transactions به چاپ رسیده است. این نسخه‌های خطی نه تنها دارای زیبایی هستند بلکه به عنوان یک سند قانونی معمولا به دقت از آنها نگه داری می‌شود و دارای تاریخ هستند. این خصوصیات آنها را به عنوان منبع DNA باستانی قابل دسترس تر و برتر نسبت به استخوان‌ها قرار می‌دهد. این درست است که مواد ژنتیکی به دست آمده از نسخه‌های خطی روی پوست نمی‌توانند اطلاعات زیادی در زمینه تکامل انسان فراهم کنند اما دانشمندان معتقدند که این نسخه‌ها می‌توانند تاریخچه کشاورزی را در طول ۷۰۰ سال گذشته آشکار ساخته و به تاریخ دانان در مورد زمان و مکان یک سند خطی روی پوست اطلاعات دقیقی بدهند.

منبع: Philosophical Transactions

  • نویسنده : مهسا خوان یغما
  • تاریخ انتشار : 20-12-14