traffic analysis بیونت

تفاوت های نژادی و ارتباط آنها با جهش های ژنتیکی که منجر به سرطان می شود

محققان دانشگاه Pennsylvania جهش های متعددی را در miRNA ها شناسایی کردند که در قومیت های خاصی اتفاق می افتد و با سرطان و دیگر بیماری‌ ها مرتبط است.

 

یکی از اهداف توالی یابی ژنومی، شناسایی جهش های ژنتیکی است که با احتمال افزایش ابتلا به بیماری ها ارتباط دارند. در مقاله ای که در مجله BMC Medical Genomics به چاپ رسیده است، دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا این نقص ها را مشخص کرده اند. نتایج تحقیق آنها بیش از ۳۰ جهش را که پیش از این شناسایی نشده بودند در مولکول های مهم تنظیمی به نام microRNA ها کشف کردند. بسیاری از این جهش ها ابتلای فرد به سرطان و یا شدت بیماری را تحت تاثیر قرار می دهند. اگرچه این مطالعه تنها بر روی افراد اروپایی و آسیایی انجام شده، ولی یک تصویر کلی از تغییرات ژنتیکی که موجب بیماری ها می شوند را ایجاد کرده است.

یکی از این تغییرات ژنتیکی با مرگ و میر ناشی از سرطان سینه مرتبط است. این کشف توضیح می دهد که چرا هنگامی که یک زن با اصلیت آفریقایی به سرطان سینه مبتلا می شود، احتمال مرگ بیشتری دارد. افزایش دانش در مورد این تفاوت ها می تواند منجر به ایجاد آزمایش های تشخیصی یا حتی درمان هایی برای بیماری هایی مانند سرطان شود.

MicroRNA ها یا miRNA ها مولکول های کوچکی هستند که به پروتئین ترجمه نمی شوند ولی برای تنظیم بیان ژن (معمولا به صورت مهار تولید پروتئین) فعالیت می کنند. یک مولکول miRNA می تواند بیان بیش از ۶۰۰۰ ژن را تحت تاثیر قرار دهد که در نتیجه، تغییر در عملکرد آنها می تواند تاثیرات زیستی بسیار بزرگی را به وجود آورد.

به دلیل اینکه miRNA ها می توانند گستره بزرگی از ژن ها را تحت تاثیر قرار دهند، دانشمندان به نقش آنها در بیماری ها علاقمند شده اند. تعداد بیشماری از miRNA ها به عنوان نشانگر زیستی بیماری هایی مانند دیابت، آسم و سرطان های متفاوت شناسایی شده‌اند.

برای فهم بهتر گستردگی miRNA ها، این گروه به تحقیق در مورد تغییرات miRNA ها در توالی ژنوم ۶۹ فرد از ۱۴ جمعیت اروپایی، آسیایی، آمریکایی و آفریقایی پرداخته اند. نمونه ها از افراد متفاوتی جمع آوری شده بود و حتی سه گروه از آفریقایی های شکارچی نیز در این مطالعه شرکت داشتند.

دکتر Rawlings-Goss می گوید:

" می خواستیم ببینیم آیا تفاوت هایی که پیش از این شناسایی نشده است در miRNA ها وجود دارد یا خیر."

در نهایت، دانشمندان متوجه شدند که برخی از توالی های miRNA (به دلیل تنظیم کردن ژن هایی با عملکرد فیزیولوژیک کلیدی) در بین جمعیت های مورد مطالعه یکسان بودند و ۳۳ تغییر متفاوت نیز در توالی miRNA  در بیش از یک فرد شناسایی شد. این در حالی است که بعضی از این تفاوت ها تنها با جمعیت های خاصی در ارتباط بودند. در مجموع، گروه های آفریقایی گستردگی بیشتری در بیان miRNA ها، نسبت به دیگر گروه های مورد مطالعه داشتند.

دانشمندان در بین مرکز داده های مختلف به بررسی پرداخته اند تا ببینند کدام ژن ها به وسیله این miRNA ها مهار می شوند. بررسی آنها، تعداد زیادی از ژن های دخیل در متابولیسم گلوکز و انسولین را مشخص کرد که نشان دهنده احتمال ارتباط بین خطر ابتلا به دیابت و حضور یکی از این تغییرات بود. این تحقیق همچنین بر روی ژن های مکانیسم تقسیم سلولی که در سرطان دچار نقص می شوند نیز تاکید داشت.

دکتر Rawlings-Ross می گوید:

" تغییرات متعدد جدیدی که ما در miRNA ها یافتیم در ارتباط با ابتلا، شدت و پیشرفت سرطان مورد بررسی قرار گرفت."

با نگاه اختصاصی به تغییرات miRNA که به میزان بیشتری با جمعیت های قومی خاص در ارتباط بودند، این گروه هفت مورد را که پیش از این با هیچ یک از انواع سرطان مرتبط نشده بودند یافتند.

دکتر Rawlings-Ross می افزاید:

" بسیار هیجان زده شدم هنگامی که فهمیدم در بین بیماری های شناسایی شده سرطان های سینه، رهم و پروستات نیز وجود دارند. تمام این سه نوع سرطان تفاوت سیستماتیک و طبقه بندی شده مناسبی را بین افراد آفریقایی و اروپایی یا آسیایی نشان می دادند."

جهش miRNA 202 در مرکز این توجه قرار داشت. دکتر Rawlings-Ross در این رابطه می گوید:

" مطالعاتی که انجام شده نشان می دهد تغییرات ژنتیکی در این نقطه، میزان miRNA تولید شده را تحت تاثیر قرار می دهد. این تغییرات  به صورت عامل محافظت کننده از مرگ به واسطه  سرطان سینه  می باشد و به میزان بسیار کمتری در جمعیت آفریقایی به وقوع می پیوندد."

این یافته می تواند مشاهداتی که در گذشته در مورد تفاوت طول عمر بیماران سرطان سینه در بین جمعیت های آفریقایی و اروپایی به دست آمده بود را توضیح دهد.

دکتر Rawlins-Ross می افزاید:

" هرچه می گذرد بیشتر مشخص می شود که miRNA ها می توانند تاثیر گسترده در سطح جهانی بر روی سلامت ما و سازگاری با بیماری ها داشته باشند. فهم بیشتر در مورد تفاوت های بین جمعیت ها، می تواند برای تشخیص اولیه و درمان بیماری ها مفید باشد."

منبع: BMC Medical Genomics

  • نویسنده : سامان میلانی زاده
  • تاریخ انتشار : 14-11-14