traffic analysis بیونت

توانایی تشخیص سرطان به وسیله تست خون ساده

دانشمندان دانشگاه Bradford به تازگی موفق به ابداع تست خون جدیدی شده اند که می تواند برای تشخیص ابتلا به سرطان به کار رود. این تست در تشخیص سرطان و شرایط پیش از ابتلا به سرطان توسط خون بیماران مبتلا به سرطان پوست، روده بزرگ و ریه موفق بوده است و محققان امیدوارند مطالعات آینده ثابت کند این روش برای شناسایی دیگر سرطان ها نیز کارایی دارد.

آزمایش حساسیت ژنوم گلبول های سفید (LGS)، سلول های سفید خون را از نظر آسیب وارده به DNA هنگامی که در معرض نور UV قرار می گیرند بررسی می کند. نتایج حاصل تفاوت آشکاری را بین گلبول های سفید بیماران سرطانی، شرایط پیش از ابتلا به سرطان و افراد سالم نشان می دهد.

مسئول تحقیقاتی این طرح Diana Anderson از دانشکده علوم زیستی این دانشگاه ابراز داشته:

" سلول های سفید خون بخشی از سیستم ایمنی بدن می باشند. این سلول ها هنگامی که با سرطان یا دیگر بیماری ها در حال مقابله می باشند دچار استرس می شوند. در نتیجه به دنبال این واقعیت بودیم که اگر این سلول ها را در معرض نور UV قرار دهیم تغییرات قابل اندازه گیری به دست آوریم. ما به این نتیجه رسیدیم DNA بیماران سرطانی آسان تر از دیگر افراد آسیب می بیند و این تست برای تشخیص حساسیت آسیب DNA در سلول ها به کار می رود."

در این مطالعه نمونه خون ۲۰۸ نفر گرفته شد که ۹۴ نفر آنها سالم بوده و ۱۱۴ نفر دیگر توسط متخصص پس از تشخیص برای درمان به درمانگاه Bradford Royal ارجاع داده شده بودند.

در این آزمایش، شناسایی آسیب های UVA بر پایه مشاهده تجمع قطعات DNA (به صورت ستاره دنباله دار) در سمت مثبت یک میدان الکتریکی می باشد. در تست LGS، دنباله طویل تر بیانگر آسیب بیشتر DNA و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان است.

Anderson می گوید:

"این یافته ها نتایج اولیه در مورد سه نوع سرطان می باشد و تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است."

با تکامل این تست پزشکان بدون نیاز به روش های تشخیصی زمان بر و پر هزینه مانند نمونه برداری و کلونوسکوپی قادر به تشخیص سرطان خواهند بود. محققان دانشگاه Bradford امیدوارند از این تست بتوانند برای تشخیص سرطان روده بزرگ استفاده کنند.

نتایج تحقیقات حاصل در مجله FASEB به چاپ رسیده است.

 

منبع: FASEB

 • نویسنده : سامان میلانی زاده
 • تاریخ انتشار : 04-10-14
 1. رضا عظیمی گفت:

  درود
  باور کنید خیلی سخته چی بگم درخور و شایسته کار شما و پیدا نکردم بسنده به همین میکنم که بگم مرسی مرسی و با ارزوی صحت و سلامتیتون در تداوم و تعمیق انچه به مخاطبینتون ارزانی داشته اید. شاد باشید و سلامت جسم و جانتان مستدام. متشکریم

  • بهزاد گفت:

   ممنون از این همه لطفی که به تیم بیونت دارید و انرژی مثبتی که برای ادامه کار به ما میدید

 2. m گفت:

  اگه عکس یا گرافی از آنالیزها هم بود درک بهتری از متنی که گذاشتین میشد به دست آورد
  به هر حال ممنون از کار قشنگتون