traffic analysis بیونت

راز افزایش وزن در ژن‌های شما نهفته است

https://bionet.ir، بیونت، bionet، رابطه ژنتیک و افزایش وزن

ممکن است شما تعطیلات، طلاق و یا حتی متابولیسم پایین را از دلایل چاقی بدانید اما تحقیقی جدید در این زمینه نشان می‌دهد که دلایل اصلی چاقی ممکن است در ژن‌هایتان نهفته باشد. با توجه به نتایج چاپ شده در مجله Nature بیش از ۱۰۰ جایگاه در طول ژنوم وجود دارد که در صفات مختلف چاقی نقش ایفا می‌کنند. این صفات ژنتیکی می‌توانند در آینده به پزشکان کمک کنند تا درمان‌های بهتری به غیر از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی برای کاهش وزن بیمارانشان ابداع کنند.

در ادامه مطلب همراه بیونت باشید

Elizabeth Speliotes یکی از نویسندگان اصلی این مقاله که در مرکز سلامت دانشگاه Michigan مشغول به کار است می‌گوید:

«نتایج مطالعه ما به‌طور واضحی نشان می‌دهد که استعداد چاقی و افزایش شاخص توده بدنی (BMI) تنها به یک ژن یا یک تغییر ژنتیکی بستگی ندارد.»

 او اضافه می‌کند:

«تعداد زیاد ژن‌های دخیل در چاقی احتمال ارائه درمانی واحد برای مبارزه با چاقی را کاهش داده است اما ما می‌توانیم راه‌حلی ژنتیکی برای این مشکل پیدا کنیم.»

در طول مطالعه محققان شاخص توده بدنی حدود ۳۴۰.۰۰۰ فرد را اندازه‌گیری کردند و آن را با آرایش ژنتیکی هر فرد مقایسه کردند. آن‌ها در تمام افراد ۹۷ جایگاه مرتبط با چاقی را پیدا کردند که این تعداد ۳ برابر پیش‌فرض دانشمندان بود.

کاملاً مشخص است که چاقی می‌تواند به تمام وضعیت‌های متابولیکی به‌ویژه دیابت نوع ۲ و کلسترول بالا منجر شود. چربی که در ناحیه شکم شکل می‌گیرد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

Karen Mohlke محققی که بر روی مطالعه حاضر کار می‌کند می‌گوید:

«اگر ما بتوانیم مشخص کنیم کدام یک از ژن‌ها ذخیره‌سازی چربی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، این امر به ما در درک وضعیت‌های مختلفی مانند دیابت مقام به انسولین، سندروم متابولیکی و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.»

محققان همچنین ذکر کردند برخی از ژن‌ها که در چاقی نقش دارند، در حال حاضر در دیگر جنبه‌های سلامتی انسان نیز دخیل هستند یا می‌توانند بخشی از یک مسیر باشند که هنوز شناخته نشده است. دانشمندان پیش از درک ارتباط بین ژنوم انسان و چاقی راه درازی در پیش دارند اما تحقیقات بیشتر ممکن است نشان دهد که این ژن‌ها چه نقشی در بیماری‌های مختلف بازی می‌کنند.

Ruth Loos یکی دیگر از نویسنده‌های مقاله می‌گوید:

«چالش اصلی درک عملکرد انواع مختلف این ژن‌ها است و اینکه چگونه آن‌ها استعداد افراد را به چاقی افزایش می‌دهند.»

او همچنین اضافه کرد:

«پیش از اینکه یافته‌های جدید ما به‌منظور طراحی روش‌های درمان و پیشگیری از چاقی مورداستفاده قرار گیرد، نیازمند ملحق شدن دانشمندان با تخصص‌های مختلف به گروه خود هستیم.»

منبع: Nature

  • نویسنده : آرمین حسینی رضوی
  • تاریخ انتشار : 09-03-15