traffic analysis بیونت

ساعت DNA می‌تواند برای تشخیص طول عمر افراد به کار رود

https://bionet.ir، بیونت، bionet، طول عمر و DNA

دانشمندان ساعت بیولوژیکی را شناسایی کرده‌اند که شواهد مهمی درزمینهٔ طول عمری که هر فرد خواهد داشت، فراهم کرده است. محققان تغییرات شیمیایی را که در طول زندگی بر روی DNA هر فرد اتفاق می‌افتد و می‌تواند برای شناسایی سن هر فرد به کار رود را مورد بررسی قرار داده‌اند و توانستند یک الگوی خاص را شناسایی کنند.

در ادامه مطلب با بیونت همراه باشید

افرادی که سن زیستی (biological age) آن‌ها از سن واقعی‌شان بیشتر بود زودتر از افرادی که سن زیستی و سن واقعی یکسانی داشتند از این دنیا می‌روند. چهار مطالعه مجزا زندگی حدود ۵۰۰۰ فرد مسن را در طول ۱۴ سال مورد بررسی قرار دادند. سن زیستی هر فرد در ابتدای مطالعه با استفاده از خون آن‌ها تشخیص داده شد و در طول مطالعه مورد بررسی قرار گرفت.

محققان موفق به یافتن ارتباط بین ساعت زیستی که سرعت زیادی دارد و مرگ زودرس شدند، حتی زمانی که عوامل دیگر مانند مصرف دخانیات، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را در نظر بگیریم. دانشمندان دانشگاه Edinburgh با همکاری محققان استرالیایی و آمریکایی سن زیستی هر فرد را با مطالعه تغییرات شیمیایی ایجاد شده بر روی DNA به نام متیلاسیون محاسبه کردند.

این تغییرات توالی DNA را عوض نمی‌کنند اما نقش مهمی در فرآیندهای زیستی داشته و می‌توانند چگونگی روشن و خاموش شدن ژن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. تغییرات متیلاسیون می‌تواند بسیاری از ژن‌ها را تحت تأثیر قرار داده و در طول زندگی هر فرد اتفاق بی‌افتد.

دکتر Riccardo Marioni از مرکز سن شناسی دانشگاه Edinburgh در این زمینه اظهار داشت:

«نتایج مشابه از این چهار بررسی مجزا نشان دهنده ارتباط بین ساعت زیستی و مرگ به هر دلیلی است. در حال حاضر مشخص نیست که چه نوع شیوه زندگی یا عوامل ژنتیکی بر روی ساعت زیستی یک فرد مؤثر است. ما در حال انجام چندین طرح تحقیق و پیگیری هستیم و می‌خواهیم این جزئیات را مورد بررسی قرار دهیم.»

مسئول این تحقیقات پروفسور Ian Deary از دانشگاه Edinburgh در این زمینه ابراز داشت:

«این تحقیق جدید دانش ما را درزمینهٔ طول عمر و افزایش سن سلامتی افزایش داده است. این تحقیق بسیار جالب است زیرا یک مشخصه جدید را برای افزایش سن نشان داده که می‌تواند طول عمر را ورای عواملی مانند مصرف دخانیات، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مشخص کند.»

نتایج حاصل از این تحقیقات در مقاله‌ای در مجله Genome biology به چاپ رسیده است.

منبع: Genome Biology

  • نویسنده : سامان میلانی زاده
  • تاریخ انتشار : 24-02-15