traffic analysis بیونت

پیشرفت‌های تکنولوژی، آشکار کننده فرآیند رونویسی سلولی

https://bionet.ir، بیونت، bionet، فلوسایتومتری

تکنولوژی جدیدی توسط دکتر Daniel Kaufmann از مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه Montreal و گروهش ابداع شده که مشخص کننده رونویسی ژنی با جزئیات بیشتر است. این پروفسور دانشگاه توضیح می‌دهد:

" این ابزار تحقیق جدید، دید کامل تری از پاسخ ایمنی که در گستره ای از بیماری‌ها (مانند آلودگی HIV) وجود دارد، فراهم می‌ کند. این دید در سطح رونویسی ژن، با تکنیک‌های موجود مانند میکروسکوپ بسیار دشوار، پیچیده و هزینه بر خواهد بود."

در ادامه مطلب همراه بیونت باشید

این تکنولوژی که "پروتکل بررسی (fluorescent in situ hybridization) "Fish نامیده می‌شود فرآیند فلوسایتومتری موجود را بهینه سازی کرده و منجر به دید بهتری از رونویسی RNA (یک مرحله کلیدی در انتقال اطلاعات سلولی) می‌شود. این محققان نتیجه کار خود را در مجله Nature Communications به چاپ رسانیده اند. فلوسایتومتری خود سنجش همزمان صدها هزار سلول را که به سرعت از جلو اشعه لیزر عبور می‌کنند، فراهم می‌کند. پیشینه این روش به سال ۱۹۳۴ باز می‌گردد هنگامی‌ که از آن برای شمارش سلول‌های تشکیل دهنده اندام و خون استفاده می‌شد. این تکنیک در طول دهه‌ها رشد یافته و به بررسی خصوصیات متفاوت فیزیکی سلول‌ها می‌پردازد. امروزه دستگاه‌های فلوسایتومتری ابزار استاندارد آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ایمنی شناسی و سرطان هستند.

بزرگترین سد این ابزارها این است که تنها می‌ توانند برای بررسی پروتئین‌ها به کار روند زیرا آنتی بادی‌های اختصاصی که این مولکول‌ها را می‌شناسند با نشان گذاری تنها پروتئین‌ها را قابل رویت می‌سازند. متاسفانه پروتئین‌های بسیاری وجود دارند که برای آنها آنتی بادی موجود نیست و در نتیجه مطالعه آنها به کمک فلوسایتومتری امکان پذیر نیست. علاوه بر این سرطان، ایدز و بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که به وسیله مشکلی پیش از مرحله تولید پروتئین ایجاد شده اند و آن نقص در مرحله رونویسی اطلاعات DNA به RNA پیغامبر است. دستگاه فلوسایتومتری استاندارد قادر نیست اتفاقاتی که در این فرآیند رخ می‌دهد را مورد آزمایش قرار دهد.

تیم دکتر Kaufmann به همراه شرکت Affymetrix در جستجوی یافتن راهی برای گذر از این سد بودند و این مسیر را با به کارگیری تکنولوژی خود، در مرحله مقدماتی تبدیل اطلاعات ژنتیکی درون سلولی ایجاد کردند. این تکنولوژی که اکنون در انحصار آنهاست شامل ترکیب دقیقی از واکنشگر‌های شیمیایی می‌باشد که در یک پروتکل با طول دو روز مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با استفاده از یک دستگاه فلوسایتومتری استاندارد، یک اجاق هیبرید کننده و گستره ای از ترکیبات با غلظت بسیار دقیق (که به عنوان پروب‌های فلوروسنت میکروسکوپی عمل می‌کنند)، می‌توانیم اطلاعات بسیار مفیدی که پیش از این در دسترس نبود را از سلول‌ها به دست آوریم.

امید می‌ رود که استفاده از این تکنولوژی بتواند تاثیر بسزایی بر دانش ما داشته باشد زیرا محققان را قادر می‌سازد مکانیسم‌هایی که عامل بیماری هستند را بهتر شناخته و دارو‌های موثرتری برای درمان آنها ایجاد کنند. دکتر Kaufmann در این زمینه می‌ گوید:

" در واقع تکنولوژی ما می‌تواند برای هر گونه ای به کار رود و می‌ توانیم گستره بسیار بزرگی از مولکول‌های RNA تولید شده به وسیله بدن انسان و جانوران را شناسایی کنیم."

منبع: Nature Communications

  • نویسنده : سامان میلانی زاده
  • تاریخ انتشار : 18-12-14