traffic analysis بیونت

چگونه ورزش کردن DNA ما را تغییر می‌دهد

https://bionet.ir، بیونت، bionet، اپی ژنتیک و ورزش

تحقیق جدیدی که در مجله Epigenetics به چاپ رسیده است اثرات ورزش را روی متیلاسیون ژن‌ها توصیف می‌کند. البته مشخص است که محیط (ازجمله رژیم غذایی، آلاینده‌ها و شیوه زندگی) روی متیلاسیون ژن‌ها اثر دارد و بیان ژن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در مورد اپی ژنتیک و ورزش چطور؟ با بیونت همراه باشید.

می‌دانیم که برای حفظ سلامت خود باید به‌ صورت مرتب ورزش کنیم اما تا به امروز مشخص نبود که چگونه امر ورزش می‌تواند برروی بیان ژن‌ها نیز تأثیرگذار باشد.

در تحقیق فوق محققان سوئدی از موسسه  (Stockholm) Karolinskaاز بین مردان و زنان جوان و سالم، ۲۳ نفر را انتخاب نمودند. سپس محققان از افراد مذکور خواستند تا فقط با یک پا دوچرخه ثابت بزنند و پای دوم آنان به‌عنوان کنترل در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق داوطلبان می‌بایست با سرعتی متوسط در زمان ۴۵ دقیقه، ۴ بار در هفته و به مدت ۳ ماه دوچرخه ثابت می‌زدند. همچنین باید قبل و بعد از ورزش از عضلات نمونه‌برداری می‌شد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت پس از انجام این حرکت ورزشی در پایی که حرکت ورزشی را انجام می‌داد تغییرات فیزیکی رخ داد. علاوه بر این مشخص شد پس از ورزش در سلول‌های ماهیچه متیلاسیون ژن‌ها دچار تغییر شده است. یعنی بیش از ۵۰۰۰ منطقه در DNA ماهیچه، همراه با الگوی جدیدی در گروه‌های متیل شده بود در صورتی که این تغییرات در پای دیگر این افراد مشاهده نمی‌شد. بعلاوه با انجام این حرکت ورزشی تغییرات بسیاری در مناطق enhancers ژنوم رخ داد، این مناطق جهت تنظیم و افزایش بیان ژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پس از ورزش بیان ژن در هزاران ژن اصلاح شد، بسیاری از این ژن‌ها در متابولیسم انرژِی، پاسخ‌دهی به انسولین و تورم در ماهیچه‌ها نقش دارد.

درنتیجه می‌توان گفت ورزش روی متیلاسیون ژن‌ها تأثیر دارد و باعث می‌شود متیلاسیون ژن‌ها کمابیش فعال شود، بر این اساس می‌توان اثر مثبت ورزش را روی سلامت از دیدگاه اپی ژنتیک توصیف نمود.

 

منبع: Epigenetics

  • نویسنده : بهزاد دماوند
  • تاریخ انتشار : 16-02-15
  1. کیارش گفت:

    عالیی