traffic analysis بیونت

۱۰ اپلیکیشن موبایل برای محققان پرمشغله : بررسی توالی DNA/ بیوانفورماتیک

10 اپلیکیشن موبایل برای محققان پرمشغله : بررسی توالی DNA/ بیوانفورماتیک

در این مطلب قصد داریم برترین اپلیکیشن های موبایل را در رابطه با بیوانفورماتیک و آنالیز توالی های DNA برای محققانی که می خواهند در حال حرکت هم پروژه های خود را پیش ببرند، معرفی کنیم. با بیونت همراه باشید

 

۱. DNAApp

به وسیله این اپلیکیشن کوچک و کاربردی شما میتوانید پیک های توالی DNA خودتان را ببینید و آنالیز کنید. البته توجه داشته باشید فایل توالی شما باید فرمت .ab1 باشد.

 

۲. BioGene

BioGene نرم افزاری ساده برای بدست آوردن بی دردسر اطلاعات درباره عملکردهای یک ژن است. فقط کافیست نام یا علامت اختصاری ژن مورد نظر را در محیط نرم افزار جستجو کنیم.

 

 

۳. mentha – the interactome browser

نسخه قابل حمل این نرم افزار برهم کنش میان پروتئین ها را نشان می دهد (هم به صورت مستقیم و هم به صورت آنزیمی)Menthe . از پایگاه داده های آنلاین، اطلاعات مربوط به پروتئین مورد نظر را پیدا می‌کند و در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

۴. GeneIndex

GeneIndex یک راه سریع و آسان را برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد ژن مورد نظر از شاخص های مختلف آن ژن در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم افزار همچنین قابلیت نشان دادن مقالات موجود در PubMed و یک فید خوان (RSS reader) اختصاصی برای مجلات مختلف را نیز دارد.

 

 

۵. Genome Voyager

این اپلیکیشن دسترسی آسان را برای بررسی کل توالی ژنوم انسان فراهم می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد تصویری از اطلاعات تمام ژنوم انسان را داشته باشند. این نرم افزار همچنین نحوه آنالیز توالی های مختلف، تعداد کپی متغیرها و از دست دادن هتروزیگوسیتی (LOH) را به کاربر آموزش می‌دهد.

 

 

۶. YeastGenome

 به وسیله اپلیکیشن YeastGenome می‌توان اطلاعاتی در مورد ژنوم Saccharomyces cerevisae و خصوصیات کروموزومی آن بدست آورد. این نرم افزار از آخرین اطلاعات پایگاه داده های ژنوم SGD) Saccharomyces) استفاده می‌کند.

 

 

۷. SNPdbe

توسط این اپلیکیشن می‌توان به صورت تجربی و محاسباتی اثرات ساختاری و عملکردی که از تغییر در یک اسید آمینه ایجاد می‌شود را بررسی کرد. SNP database of effects (SNPdbe)

 

 

۸. SimGene

به وصیله ارتباط با پایگاه داده های مختلف از قبیل Simbiot، Ensembl،NCBI ، Gene Ontology، PubMed و … این اپلیکیشن می‌تواند بهترین اطلاعات موجود درمورد ژن های بیش از ۳۰ گونه مختلف را برای شما فراهم آورد. همچنین این برنامه مرورگری دارد که اطلاعاتی را در مورد ژن‌ها، رونوشت‌های آنها، اگزون ها و SNP ها برای شما به نمایش درمی آورد.

 

۹. TimeTree

اگر به تکامل (فرگشت) علاقه دارید به وسیله این برنامه می‌توانید مقیاس زمانی تکامل حیات بر روی زمین را از طریق بررسی زمان انشعاب موجودات مختلف که با استفاده از تخمین ساعت مولکولی آنها از مقالات علمی به دست آمده است، بررسی کنید.

 

۱۰. DNA Toolkit

اما ما ویندوزفون را هم فراموش نکردیم

فقط کافیست توالی مورد نظر DNA و یا RNA خود را به این اپلیکیشن بدهید، دکمه Analyze را بزنید و ادامه کار را به نرم افزار بسپارید. این نرم افزار به طور خودکار رشته مکمل DNA مورد نظر، mRNA و پروتئین مربوط به آن mRNA را به شما نشان می‌دهد !!!

 

 

شما از چه اپلیکیشن هایی استفاده می‌کنید؟ آنها را با خوانندگان بیونت به اشتراک بگذارید

منبع: بیونت

  • نویسنده : بهزاد دماوند
  • تاریخ انتشار : 05-12-14
  1. marzieh گفت:

    Mamnoon khub bud