traffic analysis بیونت

۳ ژنی که میتواند توضیح دهد چرا برخی مردم چاق سالم هستند

چاق بودن ریسک فاکتور دیابت و سایر بیماری‌ها است اما ژن‌ها می‌توانند توضیح دهند که چرا %۱۵ تا ۲۰% افراد چاق از هیچ عارضه‌ای رنج نمی‌برند.

در ادامه همراه بیونت باشید

دانشمندان یک اساس ژنتیکی را پیشنهاد می‌دهند که توضیح می‌دهد چرا برخی افراد چاق سالم هستند درحالی‌که افراد چاق دیگر بیماری‌های دیابتی،قلبی و …  دارند.

تحقیقات ۳ ژن را تشخیص داده‌اند که به نظر می‌رسد بر اینکه چربی در اطراف بدن ذخیره شود یا وارد جریان خون شود مؤثرند.سطح چربی در خون،ریسک دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد و منجر به رسوب چربی در اطراف قلب و کبد می‌شود.

پروفسور Haja Kadarmideen که متخصص ژنتیک در دانشگاه کپنهاگ است می‌گوید:

مردمی که توانایی ذخیره مقدار زیادی چربی رادارند می‌توانند چاق شوند اما الزاماً بیمار نخواهند بود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که اگرچه اضافه‌وزن یا چاقی ریسک فاکتور دیابت و بیماری‌های کبدی و قلبی است اما ۱۵% تا ۲۰% افراد چاق هیچ عارضه‌ای ندارند.

تحقیقات دیگر بر روی ۱۰۰۰۰۰ مرد بالغ در دانمارک نشان داد افرادی که بر اساس BMI(ایندکس توده بدن) اضافه‌وزن دارند احتمال دارد طول عمر بیشتری نسبت به افرادی داشته باشند که در دسته‌های سالم،کم‌وزن و چاق قرار می‌گیرند.پس ارتباط بین وزن،سلامتی و طول عمر یک ارتباط خطی نیست.

Kadarmideen می‌خواست بداند که:

چه چیزی به افراد با اضافه‌وزن اجازه می‌دهد که علیرغم زیادی وزنشان سالم باشند.

یافته‌ها نشان داد که ژنتیک هر فرد بر آستانه وزنی که ممکن است فرد در آن دچار عارضه شود اثر می‌گذارد و برای برخی افراد این آستانه با تعریف سلامتی بر اساس BMI که توسط گایدلاین سلامتی عمومی بیان‌شده است تفاوت دارد.

به‌طور معکوس به  تعداد کمی از افراد که BMI نرمال دارند، ToFIs گفته می‌شود(از بیرون لاغر و از درون چاق هستند)و برخی مشکلات متابولیکی مرتبط با چاقی را بروز می‌دهند.

تحقیقات بر روی ۶۰ مرد و زن که چاقی مفرط داشتند(BMI میانگین بالای ۴۵)انجام شد که نیمی از آن‌ها بیماری متابولیک داشتند‌ و نیمی دیگر سالم بودند.همه شرکت‌کنندگان تحت عمل جراحی ضد چاقی قرارگرفته بودند.

دانشمندان ده‌ها ژن از هزاران ژن را به‌منظور یافتن تفاوت بین ۲ گروه اسکن کردند.آن‌ها فهمیدند که پروفایل ۳ ژن در بین ۲ گروه ازنظر عملکرد ژن و سکانس‌های ژنتیکی تفاوت آشکاری دارند.

هنگامی‌که عملکرد ژن در چربی و نمونه بافتی بررسی شد،محققین  به این نتیجه رسیدند که این ژن‌ها نقش بسیار مهمی در تنظیم انتقال و ذخیره چربی در سلول‌ها ایفا می‌کنند.تیم تحقیقاتی امیدوار است که بتواند این تحقیقات را در گروه‌های بزرگ‌تری از جمعیت هم انجام می‌دهند.

دانشمندان می‌گویند:

در آینده ،ممکن است برآوردی از BMI نرمال بر اساس پروفایل ژنتیکی فرد و سایر بیومارکرها انجام شود .

Kadarmideen گفت:

این کار راه تشخیص ، توسعه دارویی و درمان هدفمند ژن‌های خاص را هموار می‌کند.او اضافه کرد که این یافته‌ها نباید به‌عنوان دستاویزی برای به هم زدن رژیم غذایی نرمال یا ورزش نکردن تفسیر شوند چون این فاکتورهای مربوط به سبک زندگی نقش مهمی در سلامتی بدون در نظر گرفتن وزن فرد دارند.

 

در صورت تمایل می‌توانید مقاله کامل این مطلب را به زبان انگلیسی از لینک منبع مشاهده نمایید، اگر مقاله رایگان نبود از بخش دانلود رایگان مقالات، مقاله کامل را به صورت PDF دریافت کنید.

منبع: PLOS One

  • نویسنده : پویا مجیدی
  • تاریخ انتشار : 17-01-17