traffic analysis بیونت

اگر جایزه نوبل می خواهید، اکنون وقت آن است که دست به جیب شوید!

این مدال جایزه نوبل در 1962 برای تحقیق در زمینه ساختار DNA به James Watson داده شد

این مدال جایزه نوبل در ۱۹۶۲ برای تحقیق در زمینه ساختار DNA به James Watson داده شد

 

ممکن است در طول حیات خود هیچ گاه برنده جایزه نوبل نشوید اما این بدان معنی نیست که نتوانید یکی از این جوایز را در خانه خود داشته باشید. در پایان این هفته مدال طلایی جایزه نوبل که در سال ۱۹۶۲ برای کشف ساختار نردبان مارپیچ DNA به James Watson اهدا شده بود در یک حراجی در شهر نیویورک به فروش خواهد رسید.

این مدال در ۱۳ آذر به فروش گذاشته خواهد شد و برگزار کننده این مزایده (Christie’s New York) اعلام کرده است که این بخش از حافظه تاریخی علم می تواند بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون دلار به فروش برسد. این اولین باری است که یک برنده جایزه نوبل در زمان حیاتش جایزه خود را به مناقصه می گذارد.

علاوه بر این، در این مزایده دست نوشته Watson برای سخنرانی دریافت این جایزه نوبل در مراسم ۱۹ آذر سال ۱۳۴۱ در استوکهلم سوئد نیز وجود دارد. پیش نویس این سخنرانی نیز در این مزایده موجود است و انتظار می رود تا ۲۰۰ هزار دلار به فروش برسد.

جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی به Watson و همکاران او Francis Crick و Maurice Wilkins به دلیل کشف ساختار مارپیچ مضاعف DNA اهدا شده است. این کشف به عنوان یکی از مهمترین کشف های علمی قرن بیستم شناخته شده و این یافته منجر به پیشرفت فزاینده زیست شناسی مولکولی شده و به میزان چشم گیری پزشکی را به پیش رانده است.

به گفته Christie  این اولین باری است که یک برنده جایزه نوبل در هنگام حیات خود (Watson اکنون ۸۶ ساله است) تصمیم گرفته است جایزه خود را برای فروش در یک حراجی قرار دهد. در سال گذشته نیز این حراجی قطعه دیگری از این یادگار علمی را که نامه ای به امضای Crick در ۱۹۵۳ بود به مزایده گذاشت. نامه هفت صفحه ای دست نوشته Crick برای پسر ۱۲ ساله اش با قیمت باورنکردنی ۶۰۵۹۶۵۰ دلار به فروش رفت.

مدت کوتاهی پس از آن که حراجی Christie نامه مشهور Crick را به نام "رموز زندگی" به فروش رساند خانه حراج دیگری در نیویورک به نام Heritage مدال طلای جایزه نوبل این دانشمند را نیز برای فروش گذاشت. مدال Crick به یک شرکت بیوتکنولوژی چینی با قیمت ۲ میلیون دلار به فروش رسید. خریدار این مدال اظهار داشته که از این مدال برای پیشبرد علوم در چین کمک خواهد گرفت. بر اساس گفته های Heritage بخش هایی از این فروش نیز به مراکز تحقیقاتی در ایالات متحده و بریتانیا اهدا شده است.

با فروش مدال نوبل Watson و Crick تنها یک جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال ۱۹۶۲ در دست صاحب اصلی خود باقی مانده است.  اگرچه Wilkins در سال ۲۰۰۴ فوت کرده است به نظر نمی رسد خانواده او تمایلی به فروش مدال او داشته باشند.

اگر شما برنده جایزه نوبل بودید، مدال خود را برای فروش می گذاشتید؟

منبع: Scientific American

  • نویسنده : بهزاد دماوند
  • تاریخ انتشار : 03-12-14
  1. رز سزخ گفت:

    کاری که دانشمندان گیرنده جایزه نوبل کردند برای همیشه جاودانه و جایزه اهمیتی نداره…بخصوص اگر هدف از فروختن جایزه یه خدمت دیگه باشه … امیدوارم روزی من هم بتونم به سرزمینم خدمتی بکنم

  2. سلمان گفت:

    جایزه نوبل برای کشف هایی که به بهبود زندگی بشریت کمک می کند داده میشه. به نظر من اگه کسی واقعا به فکر بشریت باشه هدف از فروش این مدالم کمک به بشریت میشه در غیر ایی صورت نگه داشتن جایزه به درد کسی نخواهد خورد.