traffic analysis بیونت

دانشمندان موفق به برنامه ریزی مجدد سلول های بنیادی برای بررسی تکامل انسان شدند

دانشمندان ژاپنی و انگلیسی موفق به انتقال سلول های بنیادی به مراحل اولیه رشد شده و دریچه جدیدی را برای تحقیقات در زمینه شروع تکامل انسان و درمان های نجات بخش گشودند.

در تحقیقی که به وسیله متخصصین " یک قدم بزرگ به سمت جلو" (a major step forward) نامیده شده است، دانشمندان توانستند با موفقیت یک سلول همه توان (pluripotrnt) را همانند رویان ۷ تا ۱۰ روزه، برنامه ریزی مجدد کنند. آنها با مطالعه سلول هایی که برنامه ریزی مجدد شده اند، امیدوارند اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه رشد و نمو رویان و چگونگی سقط جنین و اختلالات رشد به دست آورند.

دکتر Austin Smith سرپرست گروه تحقیقاتی می گوید:

" این سلول ها می توانند نقطه شروع ایجاد بافت در رویان انسان را نشان دهند"

سلول های "همه توان" بنیادی انسان که توانایی تبدیل به هر سلول و بافت را در بدن دارند، میتوانند در آزمایشگاه از سلول های به دست آمده از مراحل اولیه رویانی یا سلول های افراد بالغ که تحریک شده و برنامه ریزی مجدد شده باشند ایجاد شوند.

اما دانشمندان می گویند تا کنون موفق به ایجاد سلول بنیادی همه توان انسانی در این سطح ابتدایی رشد نشده بودند. دکتر Smith می گوید:

" دانشمندان تنها به سلول هایی دست یافته بودند که در مراحل اولیه رشد و نمو بودند ولی تا به حال به سلول در حالت پایه دست پیدا نکرده بودند."

متخصصان می گویند با توانایی ایجاد مجدد بافت توسط این سلول ها، علوم سلول بنیادی می تواند راه های جدیدی برای درمان بیماری هایی که پیش از این قادر به درمان آن نبود ( مانند بیماری های قلبی، چشم، پارکینسون و سکته قلبی) بیابد.

امید برای بیماران

کنترل رشد سلول های موش در مراحل اولیه "همه توانی" به وسیله پروتئینی به نام LIF بسیار آسان تر از پروسه تولید سلول های بنیادی در آزمایشگاه می باشد. سلول های انسانی مانند موش به LIF پاسخ نمی دهند در نتیجه باید به صورت دیگری که شامل خاموش و روشن کردن ژن های اصلی است کنترل شوند.

دکتر Smith می گوید:

" دلیل اصلی ناتوانی دانشمندان از تولید سلول های همه توان انسانی در مراحل اولیه رشد همانند سلول های همه توان موش، این مشکل می باشد."

برای جلوگیری از این مشکل، دانشمندان از دو ژن (NANOG و KLF2) استفاده کردند که منجر به کنترل برنامه ریزی مجدد و القای مراحل اولیه همه توانی به سلول می شوند.

دکتر Yasuhiro Takashima از گروه ژاپنی شرکت کننده در این تحقیق می گوید:

" این برنامه ریزی مجدد سلولی، درهای نوینی را به روی تحقیقات گشود. اکنون نیازمند انجام تحقیقات جدید برای مقایسه سلول های ایجاد شده با دیگر سلول ها هستیم. هنوز مطمئن نیستیم که این سلول ها برای استفاده های درمانی از سلول های موجود بهتر می باشند اما قابلیت شروع رشد این سلول ها از اولین مرحله نشان دهنده مفید واقع شدن آنهاست."

پروفسور Chris Mason از دانشگاه London می گوید:

" از نتایج به دست آمده بسیار خوشحال هستم. داشتن منبع سلول های بنیادی ابتدایی که می توانند به سلول های دیگر با کاربرد های بالینی تبدیل شوند یک قدم بزرگ به سمت آینده است. این سلول ها بی خطر تر بوده و می توانند درمان های موثر تری را با هزینه کمتر به همراه داشته باشند."

منبع: Cell

  • نویسنده : سامان میلانی زاده
  • تاریخ انتشار : 23-10-14
  1. Van گفت:

    بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم